top of page
  • Writer's pictureEstetinės medicinos specialistė Jolita Sičiūnaitė

Arnika [Arnica Montana]

Sibiro kalnų gėlė, dėl savo išvaizdos vadinama ''kalnų tabaku'' arba ''kalnų ramunėle''. Dėl ramunėlės aišku, o ''kalnų tabakas''? Taip, kaip tabako pakaitalas, arnikos lapeliai buvo džiovinami ir rūkomi. Pats pavadinimas iš graikų kalbos: arni arba "avis", dėl švelnių ir plaukuotų augalo lapų.


Nuo senų senovės, šis augalas buvo naudojamas liaudies medicinoje: iš šaknų virdavo arbatas ir nuovirus, kurie puikiausiai malšindavo skausmus.

Žolininkai žolelę taikydavo raumenų skausmams, malšinti, esant sumušimams - gydyti, todėl chirurgijos specialistai, po chirurginių intervencijų, naudoja tepalus su arnikos ekstraktais, nes greitina gijimo procesus, mažina hematomas (mėlynes). Kas mėgsta netradicinius puoselėjimo metodus: pora lašų arnikos extr. į karštą pėdų vonelę - ir kojų nuovargio it nebūta!

Jeigu kankina plaukų slinkimas dėl streso ir įtampos (nervinio išsekimo), tuomet galvos odos skalavimas arnikos nuoviru - puikiausia išeitis ir sprendimas; Galite pastebėti, jog šampūnuose nuo pleiskanų dažnai minimas arnikos extr. Daugiau apie augalo savybes galite pasiskaityti čia.

Kaip ir daugelis kitų augalinių preparatų, Arnikos extr. gali būti toksiškas ilgesniam ir didesniam (kiekio atžvilgiu) naudojimui/ taikymui, nes veiklioji medžiaga helenalinas gali sukelti nepageidaujamas odos reakcijas, pvz. atopinį dermatitą, pūsles bei audinių nekrozę.MEDICININIS PRITAIKOMUMAS


Vokiečių mokslininkai įrodė, jog, išskiriant iš seskviterpeninų laktonų helenaliną ir dihidrohelenaliną, galima pasiekti analgetinį ir priešuždegiminį augalo veikimą. Be to, arnikoje yra alkaloidų, lakiųjų aliejų, tanino ir izomerinio alkoholio, įskaitant arnidį ir foradiolį.

Šis veikimas buvo ištirtas ir aprašytas "Cutaneous and Ocular Toxicology" . Tyrimo metu buvo vertinamos augalo savybės veikiant UVB spinduliams.

Buvo įvertinti odos edemos, oksidacinio streso ir uždegiminės reakcijos parametrai. Rezultatai parodė, kad arnika sumažino atsaką į uždegiminę reakciją ir pagerino oksidacinės pažaidos neutralizaciją, padidindama audinių antioksidacinį poveikį.

Dėl šio tyrimo rezultato, arnikos extr. pradėtas plačiai naudoti po lazerinių, tatoo procedūrų, nes fibronektinas, kuris gali jungtis su kolagenu, proteoglikanais, hialurono rūgštimi, plazminės membranos angliavandeniais, heparinu, aktyviai dalyvauja uždegiminiuose ir pataisos procesuose, vykstančiuose tarpląsteliniame užpilde (matrikse).


PRITAIKOMUMAS GROŽYJE IR SVEIKATINGUME


Dėl priešuždegiminės ir skausmo malšinimo savybės, arnika taikoma įvairiose antistresinėse SPA terapijose bei gydomuosiuose masažuose. Taip pat atliekama ir kūno įvyniojimai, kurie suteikia odai optimalų kiekį drėgmės bei detoksikuoja nuo šlakų, užtikrinant palengvėjusį ir atsipalaidavusį raumenų spazmą.


Namų vaistinėlės neatsiejama dalis: arnikos gelis / kremas "Traumel" arba "Badiaga".


Veido priežiūroje - arnika naudojama raudonio mažinimui, kuris susijęs su uždegiminiais procesais odoje, todėl dažnai kartu su arnika kosmetinės priemonės sudėtyje keliauja tokios aktyvios, sinergetiškai puikiai veikiančios, medžiagos: Vaistinė medetka [Calendula officinalis], Titano Dioxidas, Vitaminas E;

Pažeistas odos barjeras sėkmingai ir efektingai greitai atstatomas su Valgomąja plukenetija - Sacha Inch [Plukenetia volubilisi].

Šaltiniai:
Comments


bottom of page