top of page
  • Writer's pictureEstetinės medicinos specialistė Jolita Sičiūnaitė

Azijinė centelė [Centella asiatica]

Istorija apie šio augalo ypatybes siekia tuos laikus, kai ant palmės lapų buvo parašyta Sushruta Samhita [सुश्रुतसंहिता] apie mediciną, chirurgiją ir tapo Ajurvedos pradininke.

Šio augalo pritaikomumas buvo labai platus: nuo vietinio iki sisteminio naudojimo.Tad XIXa. Azijinė centelė buvo įrašyta į Indijos farmakopėją dėl gydomųjų šios žolelės savybių esant dermatologinėms ligoms gydyti ir smegenų veiklos stimuliacijos. O šiais laikais - tai kosmetologijos auksinė gysla.

Azijinė centelė yra daugiametis augalas, mėgstantis drėgmę ir kilęs iš tropikų: Pietryčių Azijos, Madagaskaro, Šri Lankos..

Dar šaltiniuosegalite rasti pavadinimą GOTU KOLA - „centella“ kilęs iš lot. Centum - verčiamas kaip skaičius 100, šis pavadinimas iliustruoja šios žolės gausą. Cola reiškia lapą, o gotu - varpo formos augalą.

GALINGA GYDOMIJI ŽOLELĖS SUDĖTIS

Pagrindinės aktyvios medžiagos yra saponinai (dar vadinami triterpenoidais, kurie turi stebuklingų galių stimuliuoti ląstelės membraną ir jos funkcijas - gamina neuromediatorių acetilcholiną;

P.S. užbėgsiu įvykiams už akių, paminėdama, jog jie taip taip pat aktyvina kolageno gamybą, bei sustabdo I tipo kolageno skaidulų irimą, jų pažaidą, nes saponinuose yra aziatikozidai, kurie atsakingi už antioksidantinį, antifibrozininį ir antinavinkinį poveikį organizmui.

  • Vitaminai C, A ir E - pagrindiniai jaunystės vitaminai,tokoferolis apsaugo odą nuo neigiamo ultravioletinių spindulių ir fotosenėjimo, K - atsakingas už ląstelių regeneraciją ir padeda išvengti ankstyvo senėjimo požymių, B vitaminai pasižymi atpalaiduojančiu poveikiu ir tai teigiamai veikia nervų sistemą, spazmams, o tai laaaaaaaaabai svarbu, kai norime atpalaiduoti veido raumenų spazmą - išlyginti raukšles, Vitaminai B6 ir B12 kosmetologijoje naudojami plaukams ir odos stiprinti..

  • Mikroelementai: fosforas ir magnis aktyvina fermentų veiklą.

  • Aminorūgštys: serinas aktyvina imunoglobulinų ir antikūnų gamybą, raumeninio audinio sintezę, o glutamo rūgštis - svarbi centrinės nervų sistemai, veikia kaip nervinio impulso siųstuvas.

  • Įvairūs eteriniai aliejai.
KOSMETOLOGINIS PRITAIKOMUMAS


Azijinės centelės pagrindu pagaminti kosmetologiniai preparatai taikomi: • Paviršinių žaizdų gijimo greitinimui; Pasitarnauja puikia randų prevencija po lazerinių procedūrų, plastinių operacijų, intensyvių cheminių šveitimų. • Anti - Aging prevencija: sumažėjęs odos turgoras - stangrumo praradimas, odos glebumas, pigmentacija - netolygi veido spalva. • Kraujagyslių sienelių elestingumo sustiprinimas esant veido raudoniui - rosacea. • Uždegiminėms odos ligoms gydyti: egzema, psoriazė ir vietiniai, įvairios kilmės nudegimai. Kosmetikos gaminiai, kurių pagrindas yra Azijinė centelė, beveik neturi kontraindikacijų ir suteikia puikių rezultatų dirbant net su jautria, sudirginta oda. Bet atsargumo priemonių, ypatingai, vartojant per os - maisto papildai - nėštukėms, žindančioms bei CD sergantiems asmenims - reiktų didesnės atidos.Šaltiniai:

Comments


bottom of page