• Jolita Sičiūnaitė

Azijinė centelė [Centella asiatica]

Istorija apie šio augalo ypatybes siekia tuos laikus, kai ant palmės lapų buvo parašyta Sushruta Samhita [सुश्रुतसंहिता] apie mediciną, chirurgiją ir tapo Ajurvedos pradininke.

Šio augalo pritaikomumas buvo labai platus: nuo vietinio iki sisteminio naudojimo.Tad XIXa. Azijinė centelė buvo įrašyta į Indijos farmakopėją dėl gydomųjų šios žolelės savybių esant dermatologinėms ligoms gydyti ir smegenų veiklos stimuliacijos. O šiais laikais - tai kosmetologijos auksinė gysla.

Azijinė centelė yra daugiametis augalas, mėgstantis drėgmę ir kilęs iš tropikų: Pietryčių Azijos, Madagaskaro, Šri Lankos..

Dar šaltiniuosegalite rasti pavadinimą GOTU KOLA - „centella“ kilęs iš lot. Centum - verčiamas kaip skaičius 100, šis pavadinimas iliustruoja šios žolės gausą. Cola reiškia lapą, o gotu - varpo formos augalą.

GALINGA GYDOMIJI ŽOLELĖS SUDĖTIS

Pagrindinės aktyvios medžiagos yra saponinai (dar vadinami triterpenoidais, kurie turi stebuklingų galių stimuliuoti ląstelės membraną ir jos funkcijas - gamina neuromediatorių acetilcholiną;

P.S. užbėgsiu įvykiams už akių, paminėdama, jog jie taip taip pat aktyvina kolageno gamybą, bei sustabdo I tipo kolageno skaidulų irimą, jų pažaidą, nes saponinuose yra aziatikozidai, kurie atsakingi už antioksidantinį, antifibrozininį ir antinavinkinį poveikį organizmui.

  • Vitaminai C, A ir E - pagrindiniai jaunystės vitaminai,tokoferolis apsaugo odą nuo neigiamo ultravioletinių spindulių ir fotosenėjimo, K - atsakingas už ląstelių regeneraciją ir padeda išvengti ankstyvo senėjimo požymių, B vitaminai pasižymi atpalaiduojančiu poveikiu ir tai teigiamai veikia nervų sistemą, spazmams, o tai laaaaaaaaabai svarbu, kai norime atpalaiduoti veido raumenų spazmą - išlyginti raukšles, Vitaminai B6 ir B12 kosmetologijoje naudojami plaukams ir odos stiprinti..

  • Mikroelementai: fosforas ir magnis aktyvina fermentų veiklą.

  • Aminorūgštys: serinas aktyvina imunoglobulinų ir antikūnų gamybą, raumeninio audinio sintezę, o glutamo rūgštis - svarbi centrinės nervų sistemai, veikia kaip nervinio impulso siųstuvas.

  • Įvairūs eteriniai aliejai.
KOSMETOLOGINIS PRITAIKOMUMAS