top of page
 • Writer's pictureEstetinės medicinos specialistė Jolita Sičiūnaitė

Cirkadinis organizmo laikrodis

[lot. Circa – maždaug, Dies – diena, para]

Dienos ciklas – intensyvių biologinių procesų svyravimai per parą (24 val.) – cirkadinis ritmas = ASMENINIS biologinis laikrodis, kuris atsakingas už kūno tempetarūros, hormonų veiklos, virškinimo, miego, deguonies patekimą ir kitų gyvybiškai svarbių organų funkcijų įgyvendinimą.

Norėdami užtikrinti, kad Jūsų odos priežiūros priemonės ir procedūros suteiktų būtent tai, ko reikia jūsų odai ir būtent tuo metu, kai jai to reikia, Jūs turite suprasti organizmo 24 valandų veikimo mechanizmą.

Kelionė po organizmo cirkadinio laikrodžio užkuliusius

6.45 Kyla kraujo spaudimas

7.30 Melatonino (miego hormono) sekrecija išjungiama – atsiranda budrumas

8.30 Virškinimo sistema pagreitėjo

9.00 Aukščiausia testosterono sekrecija

10.00 Budrumas pasiekė aukščiausią dienos tašką


VIDUDIENIS


14.30 Geriausia koordinacija

15.30 Reakcija greičiausia

17.00 Širdies veikla ir raumenų jėga veikia puikiausiai ir geriausiai

18.30 Kraujo spaudimas pasiekė aukščiausią tašką

19.00 Organizmo temperatūrą aukščiausiame taške

21.00 Įsijungia melatonino veikla

22.30 Virškinimo sistema suletėja


VIDURNAKTIS


2.00 Giliausias miegas

3.00 – 4.00 Antikščiai pradeda gaminti kortizolį

(6.00 – 7.00 jo koncentracija organizme aukščiausia)

4.30 Žemiausia kūno temperatūra

Kaip atrodo šio laikrodžio nepaisymas?

Aknė, bėrimai (įvairaus pobūdžio ir skirtingose kūno zonose), dehidratuota, sausa, nukarusi oda, praradusi stangrumą, raukšlėta, pabrinkusi, pilkšva, raustanti arba jau su nuolatiniu raudoniu, kurį vis stengiatės užmaskuoti po žalios spalvos maskuokliais ir t.t. aš jau nebeužsiminsiu apie kūno jo-jo efektą, papildomus kilogramus ir nervinę įtampą veikiant streso hormonui kortizoliui, kuris kaupia riebaliukus...

Taip, mielieji! Jūsų nesilaikote organizmo veiklos rėžimo ir organizmas Jums atsaką: „šę tau boba devyntinę“!

Sutarkite ir susidraugaukite su savimi, raskite bendrą kalbą ir laikykitės dienos rėžimo: keltis iki 7 val. ryto – eiti ilsėtis iki 23 val. nakties.


Kokybiškas miegas geriausia prevencija ankstyvam senėjimui, pagalba sklandžiam hormonų darbui, mažinimas oksidatyvaus streso bei jo šalutinių poveikių šalinimas bei imuniteto apsauga.

Išmėginkite bent 6 dienas ir pamatysite, jog 7 dienos eigoje Jūs jau sugebėsite sklandžiai ir produktyviai atlikti visus dienos darbus.

Nenaujiena, jog paros laikas odoje atsispindi skirtingai, esate girdėję, jog šviesiuoju paros metu naudojame priemones, kurios SAUGO odą, tamsiuoju paros metu – REGENERUOJA odą.


Dabar Jums detalizuosiu, kas konkrečiai vyksta odoje ir Jums bus lengviau pasirinkti konkrečias priemones:

DIENOS METU:

 • Aukščiausias odos pH

 • Stipriausia odos apsauga

 • Intensyviausia riebalinių liaukų veikla

 • Lėčiausia ląstelių proliferacija – gamyba


NAKTIES METU

 • Greičiausia ląstelių proliferacija

 • Aukščiausia odos temperatūra

 • Geriausias skvarbumas ir pralaidumas

 • Stipriausias niežulys

 • Didžiausias drėgmės netekimas

 • Geriausia kraujotaka

 • Lėčiausias odos apsauginio barjero atsistatymas

Pavyzdys:


Nuo ryto Jums reikia odą aprūpinti apsauga ir psruošti ją dienos "išbandymams",: nuo užterštumo, dulkių, UVA ir UVB, todėl naudosite priemones su antioksidantais ir saulės apsauga (SPF).

O vakare Jums reikia atitaisyti dienos pažaidą: naudoti priemones, kurios skaitina ląstelių proliferaciją: vitaminą A (retinolis). Taip Jūs pagerinsite nakties metu vyksiančią natūralią ląstelių proliferaciją.


Kadangi odos apsauginis barjeras silpniausias naktį, oda praranda daugiau vandens (drėgmės), tad naktinis kremas turėtų būti intensyvesnis ir sunkesnis, nei dieninis.


Odos cirkadinis laikrodis


Reiktų pripažinti, jog oda atrodo patrauklesnė ryte, kuomet puikiai pailsėjot, o oda puikiai tuo tarpu pasidarbavo: odos blizgesys ir švytėjimas – tai vienas iš naujų ląstelių gamybos proceso rezultatų. Vakare dažniau pastebime daugiau raukšlelių, prarastą tonusą ir odos stangrumą, nes skysčiai slenkasi į apatinę kūno dalį ir ją vizualiai papidina (dėl šios priežasties, skysčių „poslinkio“ organizme, avalynę geriausia pirkti vakare).

Odos hidratacija (vanduo ir glicerolis) yra būtina norint išlaikyti apsauginę odos plėvelę, kuri saugo nuo infekcijų ir dehidratacijos. Ryte drėgmės prarandama mažiausiai, nes per naktį riebalinės liaukos dirbo sąžiningai, o naktį, kai odos pralaidumas geriausias – drėgmė išgaruoja.


Išmanant šiuos, moksliškai pagrįstus ir daugeliu kartų eksperimentais testuotus, mistiškai skambančius, cirkadinio laikrodžio veikimo principus, įmanoma išgydyti daugelį ligų be vaistų ir ilgų vizitų pas daktarus.


Mano patarimas Jums - įsiklausyti į savo organizmą, jis neleis Jūsų nuskriausti, o Jūs jam tuo tarpu užtikrinsite saugią aplinką: kokybišką miegą, žemą kortizolio lygį ir pamiršite odos problemas, uždegiminius procesus bei "šokinėjantį" kūno svorį. Turiu prisipažinti, jog pati labai skeptiškai į tai žvelgiau, bet nusprendžiau išmėginti ir žinote ką? Ryte nebebūnu patinusiom akim, dienos metu "nuotaikos nešokinėja", naktinėti noras atšoko ir kuo puikiausiai išsimiegu. Na taip, čia dar reiktų padėkoti sunkioms antklodėms, kurios paliko man didelį įspūdį bei perversmą miego karalystėje. Jeigu tai padėjo man, padėjo net autizmu sergantiems vaikučiams bei kitiems pasaulio žmonėms, gal vertėtų ir Jums pažvelgti į tokią holistinę pagalbą sau. Praneškite man apie savo patyrimus ir atradimus! ❤

Šaltiniai:

The Circadian Clock in Skin: Implications for Adult Stem Cells, Tissue Regeneration, Cancer, Aging, and Immunity: https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0748730414563537

B-Circadin™ resynchronizes the skin's circadian rhythm: https://www.youtube.com/watch?v=q26CaYekR4A

Circadian Rhythm and the Skin: A Review of the Literature: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6777699/

Comments


bottom of page