• Jolita Sičiūnaitė

Plaukai - tai odos darinys, reikalaujantis taisyklingos priežiūros

Oda - tai mūsų antena su aplinkiniu pasauliu. Ji perduoda ir priima siunčiamus signalus, ji duoda maisto mūsų jausmams. Apie ką aš čia? Na atsiminkite, kaip gerai jaučiatės po kosmetologinės procedūros kitą dieną, kuomet odą neišmargino nauji bėrimai. Gerai jaučiatės? Ooooo taip, todėl oda yra tai, kas verčia nesedėti rankų sudėjus ir tikėtis stebuklo. Oda tai veidrodis - ką rodome - tą ir atspindi.


Oda tai pats didžiausias organas ir tai jau seniai nėra paslaptis, ji reaguoja tiek į vidinius mūsų organizme vykstančius procesus, tiek į išorinius. Tokie pasisakymai, kaip: "aš pašiurpau", "man nuo to plaukai pasišiaušė" ne iš piršto laužtas, Jus iš tiesų pašiurpstat: nuo vaizdų, nuo garsų arba nuo oro temperatūrų pokyčių (vėjo). Taip yra todėl, kad turime informacinius "siųstuvus" - PLAUKUS.

Plaukas dalinamas į dvi dalis:

Matomas – stiebas [scapus pili], Nematomas šaknis [radix pili]. Šaknis glūdi specialiame maišelyje po oda, vadinamu plauko folikulu (svogūnėliu) apsupta jungiamojo audinio. Folikule yra plauko šaknis, riebalinė liauka ir plauką keliantis (šiaušiamasis) lygusis raumuo.


Plaukų folikulai gausiai aprūpinami nervinėmis skaidulomis: jie lydi plaukų folikulą per visą ilgį - nuo svogūnėlio iki epidermio.

Plauko augimas vyksta plauko folikule, per visą gyvenimą žmogaus plauko folikule gali išaugti 20 – 30 plaukų. Vieno plauko gyvenimas vidutiniškai trunka nuo 3 iki 6 metų, blakstienų: 4 – 8 savaites.


Straipsnyje toliau apžvelgsiu dvi pagrindines dalis, kurios keičia Jūsų emocinį lygį:

  • plauko statybą - formavimasį - kas ir kaip būtina sveikam, žvilgančiam ir tankiam plaukui?

  • plauko ir galvos odos perteklinis riebalavimasis - kodėl taip nutinka? Ką daryti, kai netik veido oda mišri, bet ir plaukas (riebi galvos oda - sausi galiukai), kokia priežiūra, kaip pasirinkti priemones?

(šaltinis: https://www.sciencephoto.com/)


Štai čia Jūsų plaukas per skersinį pjūvį ir padidintas n kartų mikroskopu:

Iš išorės link vidaus:

  • Kutikulė, tai yra tai, ką mes matome plika akimi - plauko stiebas, ką mes dažome, formuojame... jos funkcija svarbiausia: atlieka apsauginę funkciją - ji sudaryta iš plokščių bebranduolių ląstelių (tokių pačių, kaip mūsų odos apsauga epidermio sluoksnis): tuščių, plokščių, negyvų ląstelių, pripildytų keratinu - korneocitų. Funkcija: apsauga nuo aplinkos - drėgm