SHIKIMIC ACID (SA) rūgštis
- 04-22
- 5 min. skaitymo
Johanas Fredrikas Eykmanas 1885 m. pirmą kartą iš žvaigždinio anyžiaus [Illicium anisatum], japoniškos gėlės shikimi [シキミ] išskyrė aktyviąja medžiagą, kuri tik šiandien dermatologinėje kosmoceutikoje tik tik pradeda sau skintis kelią tarp kitų gentainių tokių kaip AHA ir BHA rūgščių, net nekalbant, kad šiai dienai, kai rašau šį straipsnį – Lietuvoje su ja nedirba/ nepraktikuoja nei vienas dermatologas, nei kosmetologas. Taip taip taip, turiu, kuo pasigirti :)

Kadangi pažodinis vertimas skamba kurjoziškai – šikimo rūgštis, aš, siekdama išlaikyti Jūsų maksimalų susikoncentravimą, atsikratant kikenimo ir krizenimo ties pateiktu straipsniu, naudosiu tiesioginį anglišką trumpinį SA – Shikimic acid.
APIE RŪGŠTIES YPATYBES
Pati rūgštis priklauso hidroksikarboksi rūgščių (tai yra ir AHA ir BHA) grupei, kurios pKa = 4,15 ir molekulinė masė 174,15 g/mol, tirpsta vandenyje.
Chemijoje pKa yra rūgšties stiprumo matas. Tai rodo, kaip lengvai rūgštis tirpale paduoda protoną (H⁺).
Formulė nustatyti rūgšties disociacijos konstantą, kuri matuoja, kiek rūgštis disocijuoja vandenyje: pKa = -log₁₀(Ka).
Ka – yra rūgšties disociacijos konstanta.
Žemas pKa (pvz., 1, 2, 3): stipri rūgštis → lengvai atsisako protonų. Aukštas pKa (pvz., 9, 10, 11): silpna rūgštis → tvirčiau laikosi protonų.
POVEIKIS ORGANIZMUI
Antivirusinis – SA yra pradinis oseltamiviro – antivirusinio vaisto, labiau žinomo komerciniais pavadinimais tokiais kaip: Tamiflu, Ebilfumin sintezės produktas. Šie vaistai buvo naudojami kovojant su kasmetinėmis gripo epidemijomis.

POVEIKIS ODAI
Antibakterinis – vieno tyrimo metu 1–2% stiprumo Shikimic rūgštis sugebėjo nuslopinti Propionibacterium acnes (bakterijos, kurios tūno giliai odos porose ir provokuoja spuogų atsiradimą) ir Staphylococcus aureus bakterijos aktyvumą, dėl kurių atsiranda uždegiminiai dariniai.
Prieuždegiminis – SA pasižymėjo lipazės fermento aktyvumo slopinimu, t.y. fermentas, kuris skatina laisvųjų riebalų rūgščių susidarymą.
Susiformavusios rūgštys ir su susimaišiusios Propionibacterium bakterija, pradeda dirginti riebalinės liaukos sieneles ir taip paskatina spuogų susiformavimo išdavą, kuri baigiasi uždegiminiu procesu. Kadangi ši rūgštis slopina šio fermento aktyvumą – slopinamas ir odos bėrimų uždegimas.
Priešgrybelinis – efektyviai sustabdo Malassezia furfur mielių aktyvumą odoje, kad šios nesukeltų tokių odos ligų kaip įvairiaspalvė dedervinė (Tinea versicolor, Pityriasis versicolor).
Tai neužkrečiama lėtinė odos liga, kurią sukelia Malassezia genties grybeliai [M. globosa, M. restricta ir M. sympodialis].
Grybelis sutrikdo normalią odos pigmentaciją, todėl susidaro mažos, pakitusios spalvos dėmės. Šios dėmės gali būti šviesesnės arba tamsesnės nei aplinkinė oda ir dažniausiai paveikia liemenį bei pečius.
Siekiant išgauti kokybiškus rezultatus, SA koncentracija turi viršyti 5%.
Nusluoksniuojantis – hiperkeratinizacijos pašalinimas (per daug suragėjusių ląstelių ant odos paviršiaus, kurios sąlygoja netolygų odos reljefą, pilkšvą ir nešvytinčią odos išvaizdą). Taip padidėja raginio sluoksnio pralaidumas, vyksta regeneracija, sluoksnis tampa elastingesnis. Svarbus faktas, kad SA rekomenduojama net ir jautriai odai.

Nuo pleiskanų – priemonėse, kuriose koncentracija virš 5% SA rūgštis, teigiamai pasižymėjo su galvos odoje pasireiškiančiu pleiskanojimu.
Tai įvyksta dėl keratolitinio rūgšties aktyvumo. Rūgštis skatina atsisluoksniuoti prie plaukuotos galvos odos prilipusių suragėjusių ląstelių, jas susmulkina ir galvos plovimo metu kokybiškiau išvaloma galvos oda.
Odos šviesinimas – saugi kova su odos hiperpigmentacija. Ši rūgštis tirozinazės inhibitorius. Tirozinas – vario turintis fermentas, dalyvaujantis melanino biosintezėje odoje, kurio cheminė reakcija baigiasi pigmento susidaryme – odos spalvoje.
SA rūgšties f-ja: neleisti susidaryti melaninui, bei tuo pat metu šviesinti esamą atspalvį/ spalvą, tad akivaizdu, jog su melazmą – susitvarkys irgi šauniai, o šviesinimo reakcijos/ aplikacijos metu nesukels dirginimo.
Reguliuoja išskiriamų riebalų kiekį iš riebalinių liaukų – ypatingai vasaros metu taikytina rūgštis, kuri padės su išsiplėtusiomis veido poromis per riebalinių liaukų ir bakterijų veiklos odoje korekciją.
Anti – aging – amžėjimo padarinių korekcija efektyviai sprendžiama, kai priemonės koncentracija siekia net ir vos 0.5%.
Šveitimo metu stimuliuojama fibroblastų veikla, o šie stimuliuoja kolageną ir ląstelių atsinaujinimą. Šis procesas sumažina išreikštų raukšlių gylį, taip pat padidina odos storį ir tankį.
Kitas svarbus veiksnys, be negyvų ląstelių nusluoksniavimo, tai dar ir tuo pat metu neutralizuojami ir laisvieji radikalai: rūgštis laisvajam radikalui atiduoda elektroną, tada pastarasis tampa stabilus ir nebepavojingas savo pažaida, kurią planavo įgyvendinti ir paskatinti priešlaikinį senėjimą.

PALYGINIMAS SU KITOMIS EKSFOLIUOJANČIOMIS RŪGŠTIMIS:
Rekomenduojama SA koncentracija kosmetiniuose preparatuose svyruoja nuo 1 iki 5%.
5 % koncentracijos SA turi panašų eksfoliacinį poveikį, kaip kad tai būtų atlikta su 50 % glikolio rūgšties koncentracija. 5 % SA tirpumas vandenyje siekia pH 3.
Atliktuose tyrimuose pastebėta, jog glikolio ir SA rūgšties rezultatai buvo panašūs. Shikimic rūgštis gali būti puikus pakaitalas tiems žmonėms, kurie yra jautrūs glikolio rūgščiai.
RŪGŠTIES MINUSAI
Svarbiausia problema, susijusi su pasauliniu SA gamybos reikalavimu –brangumas. Pagrindinis šaltinis SA yra žvaigždinis anyžius, kurio vaisiai pasirodo praėjus šešeriems metams po pasodinimo. Dabartiniai komercinės gamybos metodai yra sudėtingi, per brangūs, o kai kurie iš jų yra nepakankamai išvystyti, tad suprantama, kodėl nėra lengva rasti šios aktyviosios medžiagos kiekviename kosmetologijos kabinete.

KOSMETOLOGINIS RŪGŠTIES PRITAIKOMUMAS
Shikimic rūgštis stabdo P. Acnes bakterijų, esančių riebios odos porose, spuogų vystymąsį. Ji lygina, stangrina ir šviesina odą. Ji veiksminga probleminėms, pažeistoms, hiperpigmentinėms, į spuogus linkusioms ir riebios odos savininkams.
SA rūgštis turi stiprų antioksidacinį potencialą. Nustatyta, kad sumaišius shikimc rūgštį su kitomis rūgštimis kombinacijoje, pagerėja priemonės skvarba ir sustiprinamos rūgščių aktyviosios funkcijos. Klinikinio įvertinimo metu rūgščių miksas parodė reikšmingus mikroreljefo ir rodiklių, susijusių su odos šveitimu, pokyčius. Atlikto tyrimo išvada parodė, jog SA rūgštis gali būti naudojama kaip aktyvus ingredientas, turintis rezultatyvų pritaikomumą dermokosmetikos kosmetinėse priemonėse, kurių tikslas kokybiškai ir saugiai nešveisti odą, ją atnaujinti bei išlyginti odos mikroreljefą. Kosmetologijos kabinete sėkmingai naudoju tam tikrų rūgščių, peptidų ir mineralų miksą odos būklei ir išvaizdai gerinti, kuomet skatinamas žaizdų gijimas, vyksta odos gilus atnaujinimas, dėl šios priežasties oda atrodo jaunesnė, stangresnė, odos poros švarios ir susiaurėjusios bei pašalinami post–aknės likę randeliai ir netolygi odos spalva.
Profesionali priemonės sudėtis, su kuria atlieku šveitimą ir odos stimuliavimą:
Shikimic rūgštis (SA):
Alfahidroksikarboksi rūgštis: reguliuoja sebumo (riebalo) gamybą, turi antivirusinių ir priešgrybelinių savybių – stiprina imuninę odos funkciją, sumažina odos dirginimą aplikacijos metu.
Pieno rūgštis:
Alfa hidroksi rūgštis, odos NMF (natūralus drėkinimo (moisture) faktorius), keratolitikas, šviesina odą, idealiai tinka visų tipų odai
Glikolio rūgštis:
Padeda pertvarkyti odoje susidariusį pigmentą, skatina greitesnį odos atsisluoksniavimą, pašviesina odą ir apsaugo nuo būsimų bėrimų.
Migdolų rūgštis:
Alfa hidroksi rūgštis (AHA), keratolitinis poveikis odai, aplikacijos metu jaučiamas minimalus odos dirginimas.
Miristoilo nonapeptidas-3:
Imituoja retinoinę rūgštį, bet be odos dirginimo, kaip kad naudojama retinoinė rūgštis, skatina ląstelių regeneraciją, stabdo melanino, atsakingo už pigmentą, susidarymą.
Gulsčiosios jonažolės [Siegesbeckia Orientalis] ekstraktas:
Padeda atkurti kolageno matricą, mažina odos uždegimą, idealiai tinka jautriai odai. Šį pilingą galima taikyti kaip „solo“ šveitimo procedūroje, taip ir odos būklės procedūroje, naudojant kartu su kitomis rūgštimis, ar enzimais, fermentais, atsižvelgiant į odos būklės poreikius, taip galima derinti su masažu, su post–procedūrine kauke ir aktyvių serumų įvedimu.
Viskas detaliai aptariama konsultacijos metu ir individualiai parenkama procedūra pagal tai, ko reikalauja oda ir kokio rezultato pageidauja odos šeimininkas (-ė).
Su meile ir rūpesčiu,


Naudota literatūra: