top of page
  • Autoriaus nuotraukaEstetinės medicinos specialistė Jolita Sičiūnaitė

Kodėl prieš ciklą nerekomenduoju atlikti invazinių procedūrų/ veido valymo?

Nors būtent šiuo laikotarpiu dažniausiai ir pasideda visi hormoniniai vargai su oda, kuomet prieš ciklą odą išberia skirtingo dydžio ir skausmingumo spuogai, bet, vis dėlto, nerekomenduoju pulti į kraštutinumus ir pirmą kartą keliauti pas kosmetologą būtent šiuo periodu.

Šioje vietoje noriu užakcentuoti pagrindinį kertinį tašką: hormoniniai.


Bet pradžioje pradėkime nuo to, kas gi ir kaip yra skaičiuojamas ciklas?Ciklą sudaro laikotarpis nuo pirmosios mėnesinių dienos iki paskutinės dienos prieš kitas mėnesines. Kadangi mano dienos kaip Šveicariškas laikrodis, pateiksiu savo pvz.:

Sausio 8 d. pasirodė pirmieji lašai ir prasidėjo mano ciklo skaičiavimas. Sausio 8 d. - pirmoji ciklo diena... kitos mano menstruacijos prasidėjo vasario 4 dieną - reiškias vasario 3 diena buvo 27 ciklo diena. Mano ciklas susidaro iš 27 dienų.


Šios 27 dienos susiskirsto į keturias fazes:

1-oji fazė (1-7 d.d.) - gimdos senos gleivinė atsikrato ir prasideda naujas ciklas, kupinas potvynių ir atoslogių homoniniame fone. Šiuo laikotarpiu sumažėja estrogeno ir progesterono (hormonų) lygiai. Į šią "kritinę" lygio normą sureaguoja prostaglandinai - uždegiminiai mediatoriai, todėl jaučiame skausmus ir kitus nemalonius savo kūne pojūčius.


2-oji fazė (7-13 d.d.) - estrognų lygis pradeda didėti. Moterys tiesiog švyti, tiek išvaizda, tiek seksualumu, tiek energija.3-oji fazė (14-18 d.d.) - vyksta ovuliacija, pačios derlingiausios mėnesio dienos. Moters temperatūra tampa aukštesnė nei kitomis dienomis. Taip atsitinka todėl, kad iš geltonkūnio išsiskiria progesteronas.


4-oji fazė (14-28 d.d.) - geltonkūnio išskirtas progesteronas "neutralizuoja" kitus hormonus ir iššaugina estrogeno lygį, taip pat padidėja testosterono koncentracija.

Jeigu neįvyko apvaisinimas - progesterono ir estrogeno lygiai nukrenta ir tada moteris jaučia PMS, migreninius skausmus, tai trunka maždaug savaitę iki mėnesinių ir vėl trūkt už vadžių - vėl iš pradžių.Žemiau nurodysiu mažus fintus, kaip pastebėt, koks hormonas, kada dominuoja Tavo oragnizme:

Noriu pasidalinti dar viena svarbia informacija: nepaslaptis, jog tokios frazės: "ką valgai - tas esi/ taip ir atrodai", tavo žarnyno bėdos matomos ant veido odos" - ne iš piršto laužtos, plius, tai dar vienas akcentas, kodėl prieš mėnesines neatlikinėti jokių skausmingų, intervencinių procedūrų, ne tik dėl emocinės būsenos, bet labiau dėl pačios fiziologijos.

4 - oje fazėje dominuoja progesterono ir estrogeno lygių pokyčiai, būtent šie hormonai atsakingi už žarnyno peristaltiką; Estrogenas sustiprina žarnyno raumenukų susitraukimus.


Progesterono ir estrogeno hormonų pakitę lygiai - prailgina moters laiką tualete, nes prostaglandinai - uždegiminiai mediatoriai, kurie ypatingai aršūs šiuo laikotarpiu, "paleidžia" vidurius.

Moteris prieš mėnesines arba pačioje pačioje mėnesinių pradžioje ima viduriuoti, kai kurioms atvirkščiai - labiau pučia vidurius, atsiranda vidurių užkietėjimas, dėl sumažėjusios estrogeno koncentracijos.


  • Jeigu pas Tave dominuoja pirmas variantas: paleidžia vidurius - tai imkis priemonių, kaip tik labiau ir skubiau atsatyti vandens balansą organizme, kad neatsilieptų odoje - oda gali pradėti pleiskanoti, sausėti, atsirasti tempimo pojūtis.