• Jolita Sičiūnaitė

Super išplėstinis kursas apie Vit. A

Kuomet socialiniuose tinkluose buvau padarius mini apklausą apie skirtumus, panašumas ir pagrindines žinias ir gavau rezultatus, kurie paskatino suregzti šį straipsnį, maniau, bus greitai ir lengvai suvokiama, bet aibė naujų tyrimų, naujų mokslinių atradimų ir pažengusios kosmetologijos - supratantu, kad šis straipsnis bus sudėtingesnis tiems, kurie profesionaliai nesprendžia odos problemų, bet... nepamirškime, visa Odos Ministerija edukacinė erdvė skirta Jūsų sveikatai ir naudai: atskirti pelus nuo grūdų, renkantis kosmetinę priemonę ar specialistą. Važiuojam!


Apžvelgiamos šios dalys:

Karotinas ir karotinoidai

Retonolis ir retinoidai

Retinoinė rūgštis

Receptūros odos problemoms spręsti

Kosmetinės priemonės, kurios neturi tarpusavio darnos

Karotinas ir karotinoidai


Karotinas (augalinė kilmė) ir karotinoidai yra dviejų rūšių fotosintezės pigmentai, randami vaisiuose, daržovėse, dumbliuose ir fotosintetinėse bakterijose. Karotino molekulinėje formulėje nėra deguonies atomo, tačiau jie sugeria šviesą ultravioletiniuose, violetiniuose ir mėlynuose diapazonuose, išskirdami oranžinę arba raudoną spalvas.


Karotino pavyzdžiai:

  • β-karotinas - gamina vitaminą A.

Nauda: sumažina medžiagų apykaitos ligų riziką vyrams β-karotino šaltiniai: mangai, papajos, morkos, saldžiosios bulvės, špinatai, kopūstai ir moliūgai.


  • α-karotinas - taip pat gamina vitaminą A.

Nauda: užkirta kelią širdies ir kraujagyslių ligoms.

α-karotinas šaltiniai: moliūgai, morkos, pomidorai, mandarinai, žieminiuose moliūguose ir žirniai.


  • Likopenas (apie jį buvo apžvelgta straipsnyje, kaip išsaugoti įdegį ilgiau, skaitykite čia).

Šaltiniai: arbūzai, pomidorai, greipfrutas